Fontána na dažďovú vodu

Diel 07 / Česká republika

Prívalové dažde, sucho, ubúdajúca podzemná voda: v čase klimatických zmien sa voda a jej správne využitie stávajú určujúcim aspektom mestského plánovania. Matyáš Barák ukazuje vďaka svojmu skvelému projektu – fontáne, ktorá uprostred mesta filtruje dažďovú vodu na pitnú, že každý meter štvorcový má význam. Autor fontány tak svojím objektom vytvára nielen pitnú vodu, ale aj tému, o ktorej sa dá hovoriť.

Matyáš Barák

Matyáš je začínajúci dizajnér a umelec. Vzdelanie a pracovné skúsenosti získal okrem iného na UMPRUM v Prahe, na Londýnskej Royal College of Art, v kancelárii architekta Javiera Corvalána v Paraguaji alebo v pražskom štúdiu Petr Hájek ARCHITEKTI. Pre jeho umelecké smerovanie však bolo dôležité najmä štúdium na Royal College of Art v Londýne – meste s enormným množstvom zrážok. Keď tu pozoroval, ako dažďová voda bez úžitku steká do kanála, položil si otázku, či by sa nedala využiť lepšie. Z toho vznikla myšlienka inštalácie, ktorá slúži ako filtračný systém práve na dažďovú vodu. A svoju víziu zrealizoval v tomto projekte iba na jednom metri štvorcovom.

„V meste je voda všadeprítomná.
Prečo o nej teda nikto nepremýšľa?“

Matyáš Barák

Od dažďovej vody k pitnej
– ako to funguje?

Aby sa z dažďovej vody stala čistá pitná voda, prechádza voda vo fontáne niekoľkými fázami. Kovové pláty na streche fontány zachytávajú dažďovú vodu a odvádzajú ju do trubice. Tam dažďová voda preteká vrstvami rôznych materiálov, ktoré postupne menia dažďovú vodu na pitnú. Väčšie kamene odstránia z vody hrubé častice nečistôt, vrstva štrku tie jemnejšie. Toxíny a škodlivé látky sú odfiltrované vrstvami aktívneho uhlia a kokosových vlákien. Bavlna čistí vodu ešte jemnejšie, než ju možno použiť ako pitnú. Čistá, chladivá a lahodná. Na zdravie.

„Niekedy stačia len menšie zásahy, aby sme sa prispôsobili zmene klímy.“

Petr Návrat

Jeden meter štvorcový udržateľnosti

Čo sa dá dosiahnuť na jednom metri štvorcovom? Podľa Petra Návrata, urbanistu a odborníka na udržateľnosť, pomerne veľa, pretože podľa neho sú to práve drobnosti, ktoré robia mesto obývateľnejším: veď lavička na sedenie, strom, ktorý poskytuje tieň, alebo napríklad fontána, môžu zjednotiť štvrť a dať jej komunitný ráz. Projekt fontány tiež ukazuje, že zmena nemusí byť zložitá: s trochou predstavivosti možno aj na malom priestore urobiť každé miesto udržateľnejším. Stačí len začať.

Ako byť udržateľnejší
– začni sám pri sebe

 

Podľa odborníkov, ako je Peter, nie je potrebné veľa, aby ste svoj dom lepšie prispôsobili meniacej sa klíme. Často stačia tie najjednoduchšie opatrenia, na ktoré ani nepotrebujete celý meter štvorcový plochy: napríklad zelená strecha na garáži alebo terase zlepšuje mestskú klímu a poskytuje životný priestor hmyzu. Tieniace siete a múdro rozmiestnené trvalky vytvoria tieň pre vás aj citlivé rastliny. Sudy na dažďovú vodu síce nezhromažďujú pitnú vodu, ale pomáhajú vašim rastlinám prežiť obdobie sucha.

Nájdi skvelé projekty v akomkoľvek formáte.
Viac informácií nájdeš tu.