The Memory Corner
Diel 04 / Rumunsko
Na jeden meter štvorcový sa zmestí takmer všetko. Niekedy dokonca celý život. Omid Ghannadi vytvoril v Bukurešti iba na metri štvorcovom svätyňu, v ktorej sa návštevníci môžu ponoriť hlboko do svojich spomienok: The Memory Corner. Ako vzniká a aké príbehy rozpráva, sa dozviete v našom filme.
Omid Ghannadi
Omid je na rumunskej DIY scéne známou osobnosťou. Tento interiérový dizajnér bol do roku 2021 členom tímu populárnej relácie Home Makeover, je spoluzakladateľom školy interiérového dizajnu Inside Academy a vedie vlastnú kanceláriu pre architektúru a interiérový dizajn. Témy rodiny a pamäte sa prelínajú celou jeho tvorbou: s manželkou vedie architektonické štúdio a pre časopis o dizajne zdokumentoval rekonštrukciu bývalého domu svojich starých rodičov.
„Nebolo by krásne, keby som mohol spomienky vnímať intenzívnejšie – oveľa živšie než ako predstavy v mojej hlave?“
Omid Ghannadi
Svätyňa pamäti
– The Memory Corner
Na začiatku projektu mal Omid veľmi jednoduchý postreh. Takmer všetky nedávne spomienky existujú iba vo virtuálnom svete, v cloude. Sú všade dostupné a napriek tomu svojím spôsobom neosobné a môžeme ich rýchlo zmazať. Aby spomienky oživil, vytvoril Omid priestor, kde ich možno znova fyzicky zažiť: The Memory Corner. S týmto cieľom Omid navrhol útočisko, kde sú po stenách rozmiestnené spomienky návštevníkov. Vhodne zvolené osvetlenie, zvuk ako kulisa a vône esenciálnych olejov oživujú udalosti dávno minulé.
„Keď som našla tento kúsok papiera, pomyslela som si, teraz držím v rukách históriu.“
Laura Ionescu
Cesta do minulosti
– Laurin spomienkový kútik
Laura Ionescu je prvou návštevníčkou The Memory Corner. Pri tomto zážitku je obklopená predmetmi zo svojej rodinnej histórie – témy, ktorá je autorke a rečníčke na TEDx Talks veľmi blízka. Vo svojej debutovej knihe „Nu te găsesc pe nicăieri“ („Nemôžem ťa nikde nájsť“) sa zaoberá rodinou a pamäťou a z početných fragmentov rozvíja mnohovrstevný portrét svojej matky. The Memory Corner jej umožní znovu nahliadnuť do sveta svojich starých rodičov: sobášny list z roku 1939 a staré VHS video prenesú Lauru do dôb dávno minulých, dávno pred jej narodením. V našom rozhovore sa dozviete, ako tento zážitok opisuje, ktorý obraz jej vohnal slzy do očí a čo ju najviac rozosmialo.